V šedesátých letech byly zavedeny technologie odvozené z výroby elastomerů a polymerů, jakožto alternativa ke konvenčním systémům z asfaltových pásů, které se mnoho desetiletí předtím používaly jako základní střešní systémy.
Syntetická guma EPDM byla poprvé představena v roce 1962 a komerční výroba začala v roce 1963. První střechy z EPDM byly nainstalovány na konci šedesátých let. Od té doby zaznamenalo jejich použití prudký nárůst hlavně díky jejich dvěma unikátním vlastnostem:
- Kompletně nasycený polymerový řetězec poskytuje prakticky neomezenou odolnost vůči ozónu a vlivům počasí, dobrou tepelnou odolnost a pružnost při nízkých teplotách.
- Schopnost přijmout relativně velké množství plniva a oleje ve srovnání s jinými gumami při udržení vysoké úrovně fyzikálních vlastností směsi.
Tato kombinace vysoké kvality a cenové výhodnosti vedla k rychlému proniknutí na různé trhy. Směsi EPDM byly skutečně vyvinuty pro širokou škálu aplikací např.:
- Stavebnictví: gumové střešní membrány, izolace kanálů, rybníků a nádrží, těsnění oken.
- Automobilový průmysl: hadice chladičů a topení, brzdové díly, těsnění.
- Různé: pásové dopravníky, nárazníky v docích, těsnění, přívodní a odpadní hadice.
Ve stavebnictví byly na celém světě úspěšně nainstalovány milióny čtverečních metrů střešních membrán Firestone EPDM. Počínaje mrazivými podmínkami na Aljašce a konče vyprahlými pouštěmi na Středním východě, přičemž vždy zachovaly vodotěsnost desetitisíců budov a staly se jednou z nejlépe přijímaných membrán nové technologie.
Vlastnosti Firestone EPDM
Nízké náklady vzhledem k životnosti
Minimální životnost EPDM fólie je 50 let, tuto skutečnost potvrzuje výzkum nezávislé německé zkušebny. Navíc neobsahuje žádná změkčovadla, a proto v průběhu své životnosti nekřehne. Membrána RubberGard® EPDM je zcela rezistentní vůči půdním mikroorganismům a bakteriím. Je plně vulkanizovaná a inertní, takže během své životnosti nemění své vlastnosti. Z toho vyplývá jednoduchost oprav v případě mechanického poškození v průběhu životnosti systému.
Rychlá a snadná instalace
EPDM membrána se používá v jedné vrstvě, další urychlení spočívá v užití velkých plachet, největší rozměr je 15,25 m×61 m, tzn. více než 930 m² plochy lze pokrýt jedinou plachtou. V případě rekonstrukce se membrána může bezprostředně položit přímo na staré asfaltové pásy, případně na EPS bez nutnosti pokládky separační vrstvy.
Velkou výhodou membrány EPDM je slučitelnost s titanzinkovým oplechováním.
Vysoká pružnost a průtažnost
Dobrá pevnost v tahu a vynikající pružnost minimálně 300 %, která pomáhá přenést dilatační pohyby nosné konstrukce.
Příznivý k životnímu prostředí
Materiál je plně recyklovatelný. Studií hnutí Greenpeace byla fólie EPDM vyhodnocena jako střešní materiál s nejmenší škodlivostí pro životní prostředí v procesu od výroby, přes dobu životnosti fólie, až po recyklaci. Dalšími studiemi (GreenTeam) byl prokázán nejmenší vliv na oteplování planety GWP ze všech používaných střešních hydroizolací.
Vysoká pružnost i při nízkých teplotách až do -45 ˚C
Práce na střechách nejsou limitovány ani v zimním období při extrémně nízkých teplotách, pokládka je možná i při mrazu.
Rozměrová stálost
Folie EPDM má při stejné teplotě stálý rozměr, který se v průběhu životnosti nemění.
- Nízká plošná hmotnost – 1,38 kg/m²
- Odolnost proti proražení a otěru
- Prostupnost pro vodní páry